Mi az a leukémia?
A leukémia a csontvelőben és a vérben lévő sejteket érinti. Az érintett kutyusok csontvelőjében termelődő sejtek rendellenesen osztódnak, ami a normál vérsejtek helyett egészségtelen, éretlen sejteket eredményez. Ezek az abnormális fehérvérsejtek nem képesek ellátni feladatukat, így a kutya immunrendszere legyengül, és a szervezet nem képes hatékonyan védekezni a fertőzésekkel szemben.
A leukémiák csoportosítása:
A leukémiák időbeli lefolyása szerint két típus létezik: az akut és a krónikus leukémia.
- Akut leukémia: Ez a betegség agresszívan fejlődik és gyors állapotromlást okoz. Leggyakrabban fiatal kutyákat érint, és gyors beavatkozást igényel.
- Krónikus leukémia: Lassabban alakul ki és gyakrabban fordul elő idősebb kutyáknál. A betegség tünetei sokáig nem annyira nyilvánvalóak, előfordul, hogy „véletlenül” kerül diagnózisra.
A leukémiák csoportosíthatók aszerint is, hogy a rendellenes sejtek melyik sejtvonalból eredeztethetőek, így megkülönböztetünk limfoid és mieloid leukémiát.
- Limfoid leukémiában a rendellenes limfociták szaporodnak meg.
- Mieloid leukémiában különböző sejtvonalak differenciálódhatnak rendellenesen. Érintett lehet a neutrofil, az eozinofil vagy a bazofil granulociták sejtvonala, de a monociták, a vörösvérsejtek, és a vérlemezkék is, akár egymással párhuzamosan is.
A limfoid leukémiák 10x gyakrabban fordulnak elő, mint a mieloid formák.
A betegek kor szerinti megoszlásában is van különbség. Idős kutyusoknál nagyobb eséllyel fordul elő a krónikus leukémia, fiatalabbakban pedig az akut formák gyakoribbak.
A mieloid és a limfoid leukémiáknak az érintett sejttípusok és a folyamat lefolyása alapján többféle altípusa van (pl. akut limfoid leukémia (ALL), krónikus limfoid leukémia (CLL), akut mieloid leukémia (AML), krónikus mieloid leukémia (CML). A mieloid leukémiák további osztályozása meglehetősen bonyolult.
Vannak a leukémiára hajlamosító tényezők?
Bár a leukémia kialakulásának pontos oka még nem teljesen ismert, vannak olyan tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a betegség megjelenéséhez:
- Genetikai hajlam: A golden retrieverek és a német juhászok hajlamosabbak a krónikus limfoid leukémiára. Nagy testű kutyákban az akut mieloid leukémiák gyakoribbak, mint a kis- és közepes fajtákban.
- Környezeti faktorok: A sugárterápia növelheti a leukémia kockázatát.
Milyen tüneteket láthatunk egy leukémiás kutyán?
Akut formákban a kutyusok általános állapota gyorsan rosszabbodik.
A krónikus leukémia tünetei fokozatosan jelentkeznek, és sokszor nem túl specifikusak, így nehéz lehet kezdetben felismerni a betegséget.
Fáradékonyság, gyengeség: A leukémiás kutyák hamarabb elfáradnak és nem mutatják azt az aktivitást, amit megszoktunk tőlük.
Csökkent étvágy, fogyás: Az érintett álltok étvágytalanná válhatnak, és ennek következtében akár jelentős súlycsökkenés is megfigyelhető náluk.
Lázas állapot: A leukémia miatt az immunrendszer gyengébb, a kialakuló fertőzések és gyulladások pedig lázat okozhatnak.
Vérzés: A megfogyatkozott vérlemezkék miatt a kutyák hajlamosabbak lehetnek vérzésekre, például orrvérzésre, ínyvérzésre vagy belső vérzésre.
Halvány nyálkahártyák és bőr: Mivel a leukémia a vörösvérsejtek termelését is hátrányosan befolyásolja, a kutyák ínye és bőre sápadttá válhat. A vörösvérsejtszám csökkenés miatt a szövetek kevesebb oxigénhez jutnak, ez gyengeséget, valamint szapora szívverés- és légzésszámot okozhat.
Duzzadt nyirokcsomók: A nyirokcsomók megnagyobbodhatnak, amit a gazdi észrevehet a kutya simogatásakor.
Hogyan diagnosztizáljuk ezt a betegséget?
A leukémia pusztán fizikális tapintásos, hallgatózásos vizsgálattal nem diagnosztizálható, ahhoz az alábbi vizsgálatok lehetnek szükségesek:
- Teljes vérkép: Az automatával végzett vérképvizsgálat gyakran felkelti a betegség gyanúját, de itt a mikroszkópos vérkenet elemzés kiemelt jelentőségű. Az abnormálisan magas vagy épp túl alacsony fehérvérsejtszámok, az alacsony vörösvérsejtszám vagy a trombociták (vérlemezkék) csökkent száma utalhat leukémiára.
- Áramlási citometria: Az áramlási citometria egy viszonylag új és nagyon hasznos sejt-analizáló módszer a leukémia diagnosztizálásában és kategorizálásában, ami lehetővé teszi a sejtek fizikai és kémiai jellemzőinek (méret, alak, belső összetevők, felületi markerek) gyors és precíz elemzését. Erre a vizsgálatra vért vagy csontvelőből származó aspirátumot lehet beküldeni.
- Csontvelő aspiráció: A csontvelőből vett minta elemzése is szükséges lehet a diagnózishoz, mivel a folyamat a csontvelőből ered, itt termelődnek a daganatos sejtek és előfordul, hogy a vérkenetből nem adható biztos diagnózis.
- Ultrahang és röntgen: A képalkotó eljárások segítségével a szervek másodlagos érintettségét vizsgálhatjuk (pl. duzzadt lép, máj stb.)
Hogyan kezelhető a leukémia?
A kutyák leukémiájának kezelése általában komplex és többféle módszert is igényelhet. A kezelés célja a betegség előrehaladásának lassítása és a kutya életminőségének javítása. A következő kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre:
Kemoterápia
A leukémia egyik leggyakoribb kezelési formája a kemoterápiás kezelés, amely a rákos sejtek elpusztítására irányul. A kemoterápiás szerek mellett a kutyák mellékhatásokat is tapasztalhatnak, például hányingert, hajhullást, vagy vérképzési zavarokat.
Egyéb támogató terápia
A leukémia miatt előforduló fertőzések kezelésére antibiotikumokat, a gyakran előforduló vérszegénység kezelésére vérátömlesztést alkalmazhatnak. Az immunrendszer támogatása is jótékony hatású lehet.
A leukémia prognózisa nagyban függ a betegség pontos típusától, a kezelés gyorsaságától, valamint a kutya általános egészségi állapotától. Az akut leukémia gyorsan és agresszívan fejlődik, így a prognózis gyakran az intenzív, kombinált kezelés ellenére is kedvezőtlen.
A krónikus leukémia esetén a prognózis jobb, kevésbé intenzív tablettás kezeléssel is hosszabb ideig élnek ezek a betegek.
Tehetünk-e valamit, hogy megelőzzük a betegséget?
A leukémia megelőzésére nincsenek speciális prevenciós lehetőségek, mivel a betegség oka genetikai hátterű vagy sejtszintű mutációkban keresendő. Azonban fontos, hogy a gazdik észrevegyék, ha a kutya egészségi állapota romlik, és ilyenkor mielőbb keressék fel állatorvosukat.