A daganatok csoportosítása anatómiai helyeződésük alapján
A különböző szervekben minden olyan daganattípus előfordulhat, mely típusú szövet az adott szervben megtalálható. Mégis minden szervre vonatkozóan ismerjük azokat a daganatokat, melyek már feltárt, vagy még ismeretlen okból gyakrabban jelentkeznek. Ezeket a gyakrabban előforduló daganatokat ismertetjük honlapunk ezen fejezetében (a teljesség igénye nélkül).
Bőrdaganat
A bőr daganatos elváltozása egyike a leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedéseknek kutyák és macskák között. E bőrdaganatok több mint fele jóindulatú (főleg kutyákban), de minden bőrduzzanatnál gondolnunk kell a legrosszabbra is, amíg a rákos elváltozásokat ki nem zártuk.
Az esetek többségében citológiai mintavétellel megállapítható egyrészt, hogy a duzzanatot daganatos elváltozás okozza-e, másrészt ezzel a vizsgálati módszerrel elkülöníthető a jó- és rosszindulatú daganat. A tumor pontos típusának az ismeretében lehet a megfelelő kezelést megtervezni. A választandó kezelést, illetve a gyógyulási esélyeket a daganat típusa, malignitása, helyeződése, mérete nagymértékben befolyásolja.
Mivel a bőrdaganatok a testfelszínen, könnyen hozzáférhető helyen találhatóak, a gyógykezelésben legtöbbször elsődleges a műtéti eltávolítás. Ha ez nem oldható meg teljes mértékben (pl.: nagyméretű daganatok a végtagokon), vagy ha a szövettani vizsgálat alapján az esetleges áttétképződés nem zárható ki, szükség lehet más kezelésekkel kombinálni a műtétet. Az idejében felfedezett bőrdaganatok általában gyógyíthatóak.
Emlődaganat
A kutyák és macskák emlődaganata az egyik leggyakrabban előforduló daganat -típus, melynek kialakulásában hormonális, vagy az ivari működéssel kapcsolatos egyéb tényezők is szerepet játszhatnak. Ez a magyarázata annak, hogy azokban a kutyákban és macskákban akiket első ivarzásuk előtt ivartalanítanak, szinte egyáltalán nem alakul ki rosszindulatú emlődaganat.
A kutyákban kifejlődő emlődaganatok 50%-a, a macskákban kialakulóak 90%-a rosszindulatú. A betegség kezelése sebészi eltávolítással, késői diagnózis, vagy kifejezett rosszindulatúság (grade 3 carcinoma) esetén, a műtét utáni kiegészítő kezelésekkel (pl. kemoterápia) lehetséges. Az idejében kezelésre kerülő emlődaganatok általában gyógyíthatóak, de ennél is fontosabb, hogy az első tüzelés előtt végzett ivartalanítással kialakulásuk megelőzhető.
A gyomor-, és bélrendszer daganatai
A gyomor és a belek felépítésében sokféle szövet vesz részt, ezek mindegyikéből kiindulhat daganat. A leggyakoribbak a mirigyszövetből képződő adenomák, carcinomák, a simaizom elemekből kiinduló leiomyomák, leiomyosarcomák, és a bél nyirokszövetéből kiinduló lymphoma.
Az esetek többségében citológiai mintavétellel megállapítható egyrészt, hogy a duzzanatot daganatos elváltozás okozza-e, másrészt ezzel a vizsgálati módszerrel elkülöníthető a jó- és rosszindulatú daganat. A tumor pontos típusának az ismeretében lehet a megfelelő kezelést megtervezni. A választandó kezelést, illetve a gyógyulási esélyeket a daganat típusa, malignitása, helyeződése, mérete nagymértékben befolyásolja.
Mivel a bőrdaganatok a testfelszínen, könnyen hozzáférhető helyen találhatóak, a gyógykezelésben legtöbbször elsődleges a műtéti eltávolítás. Ha ez nem oldható meg teljes mértékben (pl.: nagyméretű daganatok a végtagokon), vagy ha a szövettani vizsgálat alapján az esetleges áttétképződés nem zárható ki, szükség lehet más kezelésekkel kombinálni a műtétet. Az idejében felfedezett bőrdaganatok általában gyógyíthatóak.
Jellemzőik, hogy még jóindulatú daganatok esetén is jelentkezhetnek súlyos tünetek, mivel a növekedő daganatszövet elzárhatja a tápanyag útját (ileus). Kezelésük döntően műtéti, egyesesetekben önállóan, vagy a műtéttel kombinálva szükséges lehet gyógyszeres kezelésre is.
A máj, és hasnyálmirigy daganatai
Ezen szervek mirigyszöveteiből kiinduló jóindulatú daganatokat adenomának, a rosszindulatúakat pedig carcinomának hívjuk.
A carcinomák sikeres kezelésére abban az esetben van csak általában lehetőség, ha a daganatot idejében, nagyon korai stádiumban felfedezzük. Erre csak rendszeresen végzett szűrővizsgálatokkal (hasi ultrahang) van esély, hiszen mire a máj, vagy hasnyálmirigy rosszindulatú daganata az állattartó számára érzékelhető tüneteket okoz, a daganat általában már áttétet képzet más szervekbe. Gyógykezelésük műtéti eltávolítással, és kemoterápiával lehetséges.
Speciális hasnyálmirigy daganat az insulinoma, mely a hasnyálmirigy inzulin-termelő sejtjeiből kiinduló megbetegedés. Jellemzője, hogy a fokozott inzulintermelés miatt az állat vércukorszintje alacsony, ami izomgyengeséget, szédülést, ájulást, szélsőséges esetben görcsrohamokat okozhat. Kutyákban, macskákban ritka daganat, vadászgörényekben viszont gyakran előfordul.
Szájüregi daganatok
Számos jó- és rosszindulatú daganat is kialakulhat a szájüregben, kutyákban gyakrabban, mint macskákban. A tünetek között szerepelhet a fokozott vagy véres nyálzás, nehézkes táplálkozás, rossz lehelet is.
A pontos diagnózis felállításához és a megfelelő kezelés megtervezéséhez nélkülözhetetlen a biopsziás mintavétel. A kezelés lehet sebészi eltávolítás és/vagy sugárterápia is , melyek sikeressége nagymértékben függ a daganat típusától, helyeződésétől, körülhatároltságától.
Végbél környéki daganatok
A végbél körüli mirigyekből kiinduló jóindulatú perianális adenoma hormonfüggő daganat, amely leggyakrabban nem ivartalanított kan kutyákban fordul elő. Kis méretű daganatok esetén a hím nemi hormon hatásának felfüggesztésével (herélés, gyógyszeres kezelés), a daganatok spontán visszafejlődése várható.
Nagyobb méretű elváltozásoknál szükség van az ivartalanításon kívül a tumor sebészi eltávolítására is. Ugyan ezen mirigyek daganatainak rosszindulatú változata, az adenocarcinoma esetén a gyógyulási esélyt és a sebészi eltávolítás sikerességét meghatározza a daganat mérete, illetve hogy a diagnózis felállításakor képzett-e már áttéteket a környező nyirokcsomókba.
A másik gyakori végbél környékén előforduló daganatos elváltozás a bűzmirigyekből indul ki. Ezen szervekből szinte minden esetben rosszindulatú daganat fejlődik, melyet sokszor már csak előrehaladott stádiumban fedezünk fel, amikor már a teljes műtéti eltávolítás nem lehetséges. Ezekben az esetekben a daganat részleges visszafejlődését csak sugárterápia alkalmazásával érhetjük el, bízva abban, hogy a kezelés eredményessége esetén a műtét lehetségessé válik.
A petefészek, a méh, és a hüvely daganatos megbetegedése
A petefészek daganatos megbetegedése viszonylag ritkán fordul elő kutyákban és macskákban. Bizonyos petefészek daganatok túlzott hormontermeléssel járnak, ami a nőstény állatok ivari ciklusának felborulásához vagy szőrhulláshoz, akár kopaszodáshoz is vezethet. Azokban a kedvező, és szerencsére gyakori esetekben, amikor még nem képződött áttét, a daganat sebészi eltávolításával kifejezetten jók a gyógyulási esélyek.
A méh és a hüvely daganatai általában a falukat alkotó izomrétegből, ritkábban a nyálkahártyából indulnak ki. Kutyában döntő többségük jóindulatú elváltozás, míg macskákban gyakoribb a rosszindulatú daganat. Az jóindulatú formák műtéti eltávolítása, minden esetben teljes ivartalanítással kombinálva, teljes gyógyuláshoz vezet. Macskáknál az adenocarcinoma nagyon hajlamos áttétképződésre, itt sokkal rosszabbak a kilátások.
Heredaganat
Idősebb kutyákban gyakran előforduló daganat-típus, amely többnyire a betegség kezdeti stádiumában jóindulatúan viselkedik. Rejtett heréjűség esetén azonban (amikor a herék a hasüregben, vagy a lágyékcsatornában maradnak) nagyon gyakori, hogy a daganatot már csak késői stádiumban fedezzük fel. Ezek a daganatok hormonokat is termelhetnek, aminek a következménye szőrhullás, feminizáció vagy prosztata megnagyobbodás is lehet. A kutyák ivartalanításával (castratio), az időben felfedezett daganat gyógyulási esélye nagyon jó.
Prosztata daganat
A prosztata daganata idősödő kutyák viszonylag gyakori betegsége, macskákban jóval ritkábban fordul elő. Az esetek nagy részében kifejezetten agresszívan viselkedik, mind helyileg invazív növekedésű, mind pedig távoli szervekbe gyakran ad áttéteket.
Abban a stádiumban, amikor általában felfedezzük, döntő többségében már nem gyógyítható betegség. Nagy jelentősége lenne itt is a szűrővizsgálatoknak, mert korai stádiumban felismerve, még sokkal több lehetőségünk van gyógykezelésre. Kezelése történhet műtéttel, sugárterápiával, kemoterápiával és nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek alkalmazásával.
A vese, és a húgyhólyag daganatai
A vese daganatos megbetegedései közül leggyakoribbak a vese csatornácskáiból kiinduló karcinóma, illetve a limfóma. Mindkét daganattípus rosszindulatú, gyakran egy időben más helyen is kialakulnak a szervezetben (limfóma), vagy áttétet képeznek más szervekbe (karcinóma). A vese limfóma kezelése általában gyógyszerekkel lehetséges, míg karcinómák esetében a legfontosabb az érintett vese mielőbbi eltávolítása. Vesedaganatok esetében is annál sikeresebb lehet a kezelés, minél hamarabb fedezzük fel a daganatot (szűrővizsgálatok!).
A húgyhólyagban leggyakrabban a nyálkahártya átmeneti sejtjeiből alakul ki daganat, ez többnyire rosszindulatú karcinóma (transitional cell carcinoma). Az általa okozott első tünetek közé tartozik a gyakori vizelési inger, illetve a véres vizelet. Kezelhetősége szempontjából lényeges, hogy a húgyhólyag mely területéből indul ki, és hogy mekkora a daganat.
Kedvező esetben a tumor műtétileg teljes egészében eltávolítható, ekkor a beteg gyógyulására várható. Ha a daganat nem távolítható el, vagy áttétet képzett, növekedése jelentősen lassítható, vagy megállítható gyógyszeres kezeléssel.
Tüdő daganat
A tüdő daganatos megbetegedése kutyákban gyakrabban fordul elő, mint macskákban, de közel sem annyira gyakori, mint az embereknél.
Előfordulhat primer tüdődaganat, amikor a daganatos sejtek képződése a tüdő szövetében kezdődik. Ilyen esetekben – ha a daganat kellően körülhatárolt és nem érint túl nagy tüdőterületet – szóba jöhet a daganatos tüdőterület műtéti eltávolítása. Azokban az esetekben amikor a test más részén kialakult daganat képez áttétet a tüdőbe (metasztázis), sajnos a műtéti eltávolítás már nem jelent kezelési lehetőséget.
Nyirokrendszer daganata
A leggyakoribb nyirokszervet érintő daganat a lymphoma, ami jelentkezhet a nyirokcsomókban, a lépben, májban, csontvelőben egyaránt. Leggyakrabban egyszerre szinte az egész szervezetben jelen van. Ha a daganatos sejtek a vérben is megjelennek leukémiáról beszélünk.
Macskák esetében gyakori a gyomor-bél rendszert érintő változat. Mivel a szervezet több pontján is egyszerre van jelen a daganatos szövet, műtéti eltávolítás, vagy sugárkezelés csak elhanyagolható számú esetben kerül szóba. Szerencsére ez a daganat-típus nagyon jól reagál gyógyszeres kezelésre, melynek segítségével akár hosszabb időre is a daganat teljes visszafejlődését lehet elérni.
Lépdaganat
A lép daganatos megbetegedése kutyákban gyakoriak, macskákban ritkábban fordulnak elő. A daganat eredhet csak magából a lép szövetéből, vagy része lehet az egész szervezetet érintő daganatos megbetegedésnek is (pl. lymphoma).
Fontos megjegyezni, hogy a lépben előfordulhatnak nem daganatos hátterű duzzanatok is (pl. vérömleny), bár az esetek többségében daganat okozza az elváltozást, és ezen daganatok a statisztikai adatok alapján 2/3 részben rosszindulatúak (leggyakrabban hemangioszarkóma).
A lépdaganat tünetei közé tartozhat a fáradtság, súlycsökkenés, étvágytalanság, kitelt hasüreg, vagy akár az eszméletvesztés is, ami a daganat megrepedése esetén bekövetkező hirtelen vérvesztés miatt alakul ki.
Kezelése elsősorban a lép műtéti eltávolításával lehetséges, ami korán felfedezett elváltozás esetén, teljes gyógyulást hozhat. Előrehaladottabb esetben, szétrepedt daganatnál, vagy rosszindulatú folyamatoknál a műtétet minden esetben követnie kell gyógyszeres kezelésnek, amivel az áttétek kialakulását megakadályozni, vagy lényegesen késleltetni lehetséges.
A betegség kimenetelét nagymértékben meghatározza, a daganat típusa, illetve hogy képzett-e áttétet a műtét pillanatában.
A vérerek daganata
Az erek daganatai közé tartozik a Hemangioma és a Hemangiosarcoma.
A hemangioma jóindulatú daganat, a szervezetben sokfelé előfordulhat, például a bőrben, májban, vesében, lépben, csontokban, nyelven, szívben. A gyógyulási esélyek jók lehetnek, ha a teljes daganatszövet eltávolítása sikerül.
A hemangiosarcoma kifejezetten rosszindulatú daganat, főként az erekkel bőven ellátott területeken, a lépben, a szív jobb pitvarában, a májban, vagy a bőrben fordul elő. Sebészi eltávolítás mellett alkalmazott kemoterápiás kezeléssel jelentősen csökkenthető az áttétek képződésének valószínűsége, és sebessége.
Mellékvese daganatai
Kutyában, macskában viszonylag ritkán, vadászgörényben gyakran előforduló megbetegedések, melyek végkifejlete nagymértékben függ a daganat fajtájától, és az alkalmazott kezeléstől.
Két fő típusa van, a mellékvese kéregből kiinduló adenoma, adenocarcinoma, illetve a mellékvese velő szöveteiből fejlődő pheochromocytoma.
Mivel a mellékvese többféle hormonszerű anyagot termel, ezen daganatok tünetei is általában a daganat miatti túlzott hormontermeléssel hozhatóak összefüggésbe, és nagyon sokrétűek lehetnek. Kutyában legjellemzőbb a (stresszhormonnak is hívott) kortizont termelő sejtek daganata miatt kialakuló Cushing kór, míg vadászgörényekben a szexhormonok túltermelése miatt alakulnak ki komoly tünetek (szőrhullás, bőrgyulladás, folyamatos ivarzás, prosztata megnagyobbodás stb.). A mellékvese daganatainak kezelése történhet műtéttel, és többféle gyógyszeres készítménnyel. A választandó terápia nagyon sok tényező függvénye, és mindig egyedileg, ezeket a tényezőket a konkrét esetben mérlegelve kell a legjobb kezelést kiválasztani. Az esetek nagy részében gyógyítható, vagy akár évekig kezelhető megbetegedések.
Csontszövet daganatai
A csontszövet jóindulatú daganata az osteoma, míg ennek malignus változata az osteosarcoma. Kutyákban az osteosarcomával gyakran találkozunk.
Kifejezetten rosszindulatú daganatok, gyakran képeznek áttéteket. Általában az érintett terület fájdalmassága (pl. sántaság) hívja fel a figyelmet a betegség jelenlétére, így az esetek egy részében idejében felfedezhetjük a daganatot. Gyógykezelése az érintett csont sebészi eltávolításával történik, mely az esetek döntő többségében a végtag amputációját jelenti. Az amputáció gondolata nagyon gyakran vált ki érthető ellenérzést az állattulajdonosokban, pedig a tapasztalatok alapján, néhány kivételtől eltekintve (súlyos elhízás, ízületi bántalmak), a kutyák, macskák nagyon jól viselik a műtéttel járó megpróbáltatásokat, és az ő szempontjukból szinte teljes értékű, és ami a legfontosabb teljesen fájdalommentes életet élhetnek utána. A nem végtagokon (pl gerinccsigolyán) kialakuló csontdaganatok esetében általában a műtéti eltávolítás nem lehetséges, ilyenkor sugárterápiával tudjuk leghatékonyabban kontrollálni a daganat növekedését, és csökkenteni a fájdalmat.
A szem daganatai
A kutyák és macskák szemének daganatos megbetegedése viszonylag ritka. Bár a szemben keletkező daganatok többsége szövettanilag jóindulatú, mivel a szem esetében egy jóindulatú daganat is komoly következményeket okozhat (vakság), viselkedés szempontjából ezeket a daganatokat gyakran rosszindulatúnak kell tekintenünk.
A leggyakoribb a szivárványhártyából kiinduló jóindulatú melanoma, illetve ennek rosszindulatú változata a melanosarcoma.
A melanomák esetében sokszor hosszabb ideig komolyabb tünetek nélkül jelen lehet a daganat, de ha már vakságot, vagy gyulladást okoz, indokolt a szem egészének, vagy belsejének eltávolítása. Ma már állatokban is van lehetőségünk az eltávolított szem helyére protézis beültetésére, amivel a műtét után kedvezőbb kozmetikai hatást érhetünk el.
Melanosarcoma esetén javasolt a szem mielőbbi eltávolítása, és teljes onkológiai kivizsgálás, mivel ezek a daganatok nagyon gyorsan képezhetnek áttéteket, kórjóslatuk kedvezőtlen.
A szemet és a szem körüli szöveteket érintő daganatokról sokkal bővebben itt olvashat a kattintás után!