Cikk

Kérdése van? Időpontot szeretne foglalni? 09:00-19:00 óra között hívjon minket bizalommal!

macska leukémia

A macskák leukémiája egy összetett vérképzőszervi daganatos megbetegedés, amely sajnos egyre gyakrabban fordul elő kedvenceinkben. Cikkünkben bemutatjuk e súlyos betegség típusait, tüneteit és kezelési lehetőségeit, hogy segítsünk a macskák gazdáinak időben felismerni a figyelmeztető jeleket és megérteni a különböző terápiás lehetőségeket.

Mi is az a leukémia?

A leukémiák olyan rosszindulatú daganatok, amelyek a csontvelőben képződnek. A csontvelőben többféle vérsejt termelődik. A mieloid sejtvonalból származnak a vérlemezkék, a vörösvérsejtek, a hízósejtek, a neutrofil granulociták, az eosinofil granulociták, a basophil granulociták, a monociták. A limfoid sejtvonalból a különböző limfociták erednek.

Attól függően, hogy a rendellenes sejtek melyik sejtvonalból eredeztethetőek, megkülönböztetünk limfoid és mieloid leukémiát.  A mieloid és limfoid leukémiáknak az érintett sejtípusoknak megfelelően többféle altípusa van.

A betegség lezajlása, agresszivitása és citológiai jellemzői szerint pedig akut és krónikus leukémiáról beszélhetünk.

akut limfoblasztos leukémia

Az akut leukémiák általában agresszívabb viselkedéssel, rövid túlélési idővel és nagy méretű, fiatal sejtek megjelenésével járnak.

A krónikus leukémiák esetén a túlélési idő jóval hosszabb, a betegség lassan rosszabbodik, a neoplasztikus sejtek pedig differenciáltabbak és közel normális megjelenésűek, viszont nagyon sok van belőlük.

Vannak hajlamosító tényezők?

Cicákban a macskaleukémia vírusnak (FeLV) jelentős szerepe van az akut limfoid leukémia és bizonyos limfómák kialakulásában, de a FeLV elleni védőoltásoknak köszönhetően a betegség visszaszorult, az összes vérképzőszervi daganat kevesebb, mint 15%-át teszi ki. Az akut leukémiás betegek kb. 60-80%-a FeLV pozitív.

A macska-AIDS (FIV) vírus akut mieloid leukémiára hajlamosít elsősorban.

Milyen tüneteket láthatunk egy leukémiás cicán?

Akut leukémiás cicák általános állapota gyorsan rosszabbodik, az állatok

  • letargikusak, étvágytalanok, súlyukat gyorsan vesztik,
  • gyakori a láz, a gyengeség,
  • a halvány nyálkahártyák, a hányás,
  • a hasmenés, de sárgaság és vérzéses probléma is előfordul.
halvány szájnyálkahártya

Ezzel szemben a krónikus leukémiában szenvedő macskák

  • sokszor tünetmentesek,
  • vagy a betegség enyhe formában a fent felsorolt tünetekkel járhat,
    de ezek a cicák jellemzően nincsenek nagyon rosszul.

Hogyan diagnosztizáljuk ezt a betegséget?

A gazdi által elmondott tünetek és a fizikális vizsgálat még kevés a betegség diagnózisához. Következő lépés a vérlabor vizsgálat, melyben teljes vérkép és biokémiai vizsgálat szerepel, ez kiegészülhet vizeletvizsgálattal. A vérképvizsgálat az automata vérkép mellett fontos a vérkenet citológiai értékelése, mert ha a betegség a perifériás vérben is megjelenik, akkor feltűnhetnek a rendellenes fehérvérsejtek a mikroszkópos vizsgálat során. A vérvizsgálat mutathat vérszegénységet (alacsony vörösvérsejtszám és hematokrit), a vérlemezkék (a véralvadásban résztvevő sejtek) és egyéb sejtalakok abnormálisan alacsony számát vagy éppen megnövekedett mennyiségét. Limfoid leukémiában a limfociták száma jelentősen növekedhet, ami persze egyéb betegségeknél is előfordulhat (krónikus antigén stimuláció miatti reaktív limfocitózis, pajzsmirigy-túlműködés, immunmediált hemolitikus anémia, limfóma).

Vizsgálati módszerMit mutathat ki?Jellemzők
Vérlabor vizsgálat• Vérszegénység
• Vérlemezkeszám változások
• Biokémiai eltérések
Alapvető szűrővizsgálat, mindig szükséges
Vérkenet citológiai értékelés• Rendellenes fehérvérsejtek
• Blaszt sejtek jelenléte
• Limfociták számának növekedése
Mikroszkópos vizsgálat során látható eltérések
Áramlási citometria• Limfoproliferatív betegségek típusa
• Limfóma vs. leukémia elkülönítése
• 2-3 napos eredmény
• Elég hozzá vérminta
Csontvelő biopszia• Aleukémiás leukémia kimutatása
• Csontvelői sejtek részletes vizsgálata
Akkor szükséges, ha a vérvizsgálat nem ad egyértelmű diagnózist

Akut limfoid leukémiában nagyméretű, éretlen, ún. blaszt sejtek jelennek meg a vérben és a csontvelőben. Akár a fizikális vizsgálat, akár a hasi ultrahang során feltűnhet a máj és a nyirokcsomók megnagyobbodása, gyakran alakul ki sárgaság is.

füleken látható sárgaság

Krónikus limfoid leukémiában jól differenciált, kisméretű, érett limfociták vannak jelen nagy számban a perifériás vérben és a csontvelőben.

Az utóbbi években egyre szélesebb körben alkalmazott áramlási citometria (flow cytometria) gyors és hatékony labordiagnosztikai segítség a különböző lymphoproliferatív kórképek elkülönítésében (limfóma vagy leukémia és azok típusai). A vizsgálatból általában 2-3 napon belül van eredmény és az esetek egy részében elegendő egy friss vérmintát beküldeni a vizsgálatra.

Ha kóros sejt nem kering a véráramban, hanem csak a csontvelőben van jelen, ezt aleukémiás leukémiának nevezik. Ilyenkor a vérvizsgálat nem lesz kellően diagnosztikus, mert a rendellenes sejtek a csontvelőben vannak, ezért csontvelő biopsziára is szükség van a diagnózishoz.

Hogyan kezelhető a leukémia?

A leukémia sajnos nem gyógyítható. 🙁

Akut leukémia kezelése

Az akut leukémiában szenvedő cicák intenzív intravénás kemoterápiát kapnak, ha a tulajdonos a kezelés mellett dönt. Ilyenkor nem minden esetben érünk el teljes remissziót (a tünetek megszűnése vagy jelentős csökkenése), de sok beteg reagál pozitívan a kezelésre, viszont ez rendszerint viszonylag rövid, akut limfoid leukémiában néhány hónap, akut mieloid leukémiában pedig csupán néhány hét.

Krónikus leukémia kezelése

Egy krónikus leukémiában szenvedő cicánál más a helyzet. Ha a macska nem mutat tüneteket, és limfocitaszáma nem lép át egy köszöbértéket, akkor a kezelést még nem kell azonnal megkezdeni a diagnózis után. A fizikális állapot és a vérkép havi rendszerességű nyomonkövetése viszont fontos ezeknél a pácienseknél, és rosszabbodás esetén tablettás kezelést javaslunk. A kórjóslat a krónikus betegeknél sokkal kedvezőbb, átlagosan 1-2 éves túléléssel lehet számolni.

A kezelés célja minden esetben az életminőség javítása és fenntartása. Az állatok a kemoterápiás kezelést általában jól tolerálják, mivel a gyógyszeradagok nem olyan magasak, mint ahogyan azt a humán gyógyászatban alkalmazzák.

Telefonos konzultáció

Lehetőség van megfelelően kivizsgált daganatos állatok esetében telefonon történő szaktanácsadásra is. A telefonos konzultációra is előzetes időpont egyeztetés szükséges és a korábbi leletek emailben, postán vagy futárral legalább 48 órával a konzultáció előtt be kell érkezzenek rendelőnkbe.