Azok a fekete foltok…avagy melanocitóma vs. melanóma malignum
A sötét, feketés pigmenteket (melanin) termelő sejteket melanocitáknak hívják. Ilyen sejtek találhatók a bőrben, szőrtüszőkben, szemben, belső fülben, agyhártyán, szájüregben.
A pigmentsejtekből származó daganatok lehetnek jóindulatúak, ún. melanocitómák és rosszindulatúak, amit melanoma malignumnak vagy röviden csak melanómának hívnak.
Elhelyezkedésük sokszor sejteti a jó- vagy rosszindulatú természetüket. A szőrrel fedett területekről eredő tumorok rendszerint jóindulatúak, míg a szájüregben és a nyálkahártya – bőr átmenet közelében, a szem belsejében a szivárványhártyán, a karomágyon előforduló daganatok rendszerint rosszindulatú melanomák. Kialakulásuk hátterében az emberekkel ellentétben az UV sugárzás kevésbé játszik szerepet.
jóindulatú melanocitómák
A jóindulatú melanocitómák 1 évesnél fiatalabb és 5-11 év körüli kutyákban alakulnak ki leggyakrabban. Kialakulásuk legjellemzőbb vizslákban, dobermannokban, airedale terrierekben és törpe schnauzerekben. A megjelenésük nagyon változatos lehet. A kisebb elváltozások kicsi, pigmentált, sötét színű foltocskák, míg a nagyobb léziók átmérője akár 5 cm is lehet. Színük fekete-barna, szürke vagy vörös árnyalatú. Komplett sebészi kimetszésük (kb. 1 cm-es szegéllyel) teljes gyógyuláshoz vezet.
szájüregi melanómák
A szájüregi melanómák a kutyák összes orális daganatának 30-40% -át teszik ki, így ezek a leggyakoribb rosszindulatú daganatok ebben a lokalizációban.
Leggyakoribb skót terrierekben, golden retrieverekben, tacskókban és uszkárokban. Mindkét nemben ugyanolyan valószínűséggel fordul elő, elsősorban idősebb állatokon. Leggyakrabban az ínyen, ajkakon, nyelven és a kemény szájpadon alakul ki. Macskákban a melanómák ritkán fordulnak elő, de olyankor agresszíven viselkednek.
A daganatok lehetnek pigmentáltak, de sokszor nem tartalmaznak festékanyagot (amelanotikus formák). Jellemző rájuk, hogy mélyen behatolhatnak a bőr vagy nyálkahártya alatti szövetekbe és akár az izompólyákat, csontot is érinthetik. Kialakulásuk helyén kifejezetten agresszíven növekednek és hamar képeznek távoli áttéteket a nyirokrendszeren keresztül, így érinthetik a környező és távolabbi nyirokcsomókat, a tüdőt és egyéb szerveket, akár a lépet, szívet, agyat is. Az egyéb szájüregi daganatoktól (pl. epulis, laphám carcinoma, fibrosarcoma) citológiai vagy szövettani vizsgálattal különíthetők el.
A szemben vagy környékén kialakuló melanomák kb. 78%-ban jóindulatúak, viszont növekedésük miatt tönkretehetik a szem belső szerkezetét, belső szemgyulladást, vérzést, szemnyomásfokozódást és akár vakságot is okozhatnak. Kialakulhatnak a szemhéjon, a limbusnál (szaruhártya-ínhártya határán), az elülső vagy hátulsó szemcsarnokokban, a sugártestben, a szivárványhártyán.
Cairn terrierekben öröklődő. A kezelés sokszor a szemgolyó eltávolítását jelenti, főleg, ha a szem már elvesztette látóképességét, fájdalmas és/vagy rosszindulatú melanóma felmerül a pigmentált képlet kapcsán.
Malignus melanóma gyakran fordul elő a karomágyon, az ujjak közti régióban és a talppárnákon is. Első tünete rendszerint a mancs és lábvég nyalogatása és a sántaság. A duzzanatok gyakran másodlagosan felülfertőződnek, gennyedzenek, emiatt könnyen összetéveszthetők gyulladásos folyamatokkal, melyek kifejezetten gyakoriak ezen a testtájékon.
A diagnosztika során citológiai vagy biopsziás mintát veszünk és röntgenfelvételeket készíthetünk az érintett területről. A hagyományos szövettani vizsgálaton kívül szükség lehet speciális immunhisztokémiai festési eljárásokra, hogy a pigmenthiányos (amelanotikus) formákat bizonyos sarcomáktól biztosan differenciálni lehessen.
A röntgenfelvételeken nem ritka a daganatok környezetében lévő csontos képletek oldódása, mivel a daganat ezeket a kemény szöveteket is beolvaszthatja. A környező nyirokcsomók alapos fizikális vizsgálata, valamint belőlük citológiai vagy biopsziás mintavételezés akkor is javasolható, ha tapintással normálisnak tűnnek. Több irányú mellkas röntgen, hasi ultrahang, vagy akár 3 dimenziós képalkotó eljárások szintén javasohatók.
A terápia alapköve a korai felismerés, legfontosabb eleme a radikális sebészi kimetszés, mely leggyakrabban a csontszövet egy részét is érinti (pl. állcsont vagy állkapocs egy részlete, ujjak vagy akár a teljes végtag amputációja, szemgolyó eltávolítása stb.)
A prognózis számos tényezőtől függ: méret, lokalizáció, radikális műtét kivitelezhető-e az adott területen, sebszélek daganatmentessége, nyirokcsomók státusza, távoli áttétek jelenléte stb.
A sugárterápia javasolható inoperábilis melanómák kezelésére vagy inkomplett sebészi kimetszést követően.
Bizonyos esetekben kemoterápiás kezelést is javaslunk.