A daganatos állatok kezelése során a humán gyógyászatban alkalmazott citosztatikumokat használjuk. Ezek a szerek elpusztítják vagy legalábbis gátolják a daganatos sejtek szaporodását, de sajnos az ép sejtekre is káros hatással lehetnek, emiatt a kemoterapeutikumokkal való érintkezést mindenképpen kerülni kell.
A rendelőben a kezelés során különleges előírásokat kell betartanunk és a kezelésben részesült állat otthoni ellátása során is fokozottan kell ügyelni néhány higiéniával kapcsolatos szabályra.
A kemoterapeutikumok a kezelés után kb. 48-72 óráig ürülnek az állat szervezetéből.
A gyógyszer főként a vizelettel és a bélsárral ürül, de a nyál és a hányadék is tartalmazhat kis mennyiségű gyógyszert.
Egyszerű de nagyon ajánlott óvintézkedések, hogy védje magát és családját
Néhány egyszerű és észszerű óvintézkedés segít megóvni Önt és családtagjait az esetleges környezeti terheléstől:
- Viseljen eldobható gumikesztyűt, és használjon papírtörlőt, ha bármilyen vizelet-, bélsár- vagy hányásmaradványt takarít fel vagy gyűjt össze, vagy az alomtálca tisztítását végzi! A használt gumikesztyű levételekor ne érjen annak külső felszínéhez! A levett gumikesztyűt tegye egy zacskóba, majd ezt a zacskót egy másik zacskóba és így dobja ki a szemetesbe (kettős zsákolás). A kesztyű levétele és kidobása után mosson kezet!
- Használjon fehérítőt a terület felmosásához, tisztításához: kb. 1 rész fehérítő 30 rész vízzel hígítva. Ehhez is gumikesztyű ajánlott!
- Ha véletlenül mégis érintkezett kedvence vizeletével, bélsarával, nyálával, azonnal alaposan mossa meg a kezét! Ha a bőr irritálódik, forduljon orvoshoz!
- Akadályozza meg, hogy a kemoterápiával kezelt állat felmenjen az ágyra, vagy bemenjen pl. a gyerekszobába, vagy azokba a lakrészekbe, ahol a kisgyerek a földön játszik.
- A kutya/cica fehelyét teljesen elkülönítve mossa, magas hőfokon, utána két mosási programot kell elindítani, mielőtt ismét használják a mosógépet.
- Naponta tisztítsa az alomtálcákat és vigye le a szemetet, amibe szennyezett anyag került.
- Lehetőség szerint olyan területen sétáltassa kutyáját, ahol minél kevesebb kutya sétál (ne vigye be pl. kutyafuttatóba stb.).
- A szabadban is gyűjtse össze a bélsarat (gumikesztyű!!!) és lehetőleg a fentiek szerint (kettős zsákolás) dobja ki a szemétbe.
Kemoterápiás kiegészők esetében mire kell figyelni?
Ha otthon kiegészítő kemoterápiát (pl. Endoxan tabletta) ad kedvencének, kövesse az alábbi egyszerű óvintézkedéseket:
- Tárolja a kemoterápiás gyógyszereket gyermekek és háziállatok számára hozzá nem férhető helyen! A gyógyszert az eredeti tartályban tárolja. Ne tárolja a gyógyszert a konyhában vagy a fürdőszobában!
- Gyógyszerbeadás közben ne egyen, ne igyon, ne dohányozzon!
- Viseljen gumikesztyűt a kemoterápiás gyógyszer megfogásakor és beadásakor. A kesztyű levétele és eldobása (kettős zsákolás) után mosson kezet!
- A kapszulákat ne nyissa szét, a tablettákat ne vágja el, ne oldja fel folyadékban, azokat egészben kell lenyeletnie a kutyával/cicával.
Amire a leginkább kell figyelni, hogy …
A következő személyeknek különösen kerülniük kell a kezelés alatt lévő állatok bélsarával, vizeletével vagy hányadékával, nyálával történő bármilyen kontaminációt:
- Kisgyermekek
- Terhes vagy szoptató nők
- Azok a párok, akik gyermeket terveznének az állat kezelése alatt
- Immunszuppresszív szereket szedők (pl. rákos betegek vagy immunrendszeri betegségben szenvedők)
- Azok, akik immunszupprimáltak vagy súlyosan betegek